چرا امام زمان علیه السلام از همان کودکى در اختفا به سر بردند؟

پاسخ:
برخى سؤال مى کنند که چرا امام زمان علیه السلام از همان ابتداى کودکى در اختفا به سر بردند در حالى که وظیفه امام حضور در میان مردم و ارشاد آنان است و به تعبیر دیگر چرا امام عسکرى علیه السلام فرزند خود را از هنگام ولادت از مردم مخفى داشت ؟
پاسخ : شکى نیست که فشار سیاسى بر امام عسکرى علیه السلام و کنترل آن حضرت براى دسترسى به فرزندش حضرت مهدى علیه السلام به حدى شدید بود که به شیعیان و اصحاب خود سفارش نموده بود حتى کسى در ملاء عام بر او سلام نکند بیا با دست به او اشاره ننماید؛ زیرا در این صورت در امان نخواهد بود. (1)
کار به جایى رسیده بود که امام عسکرى علیه السلام براى ملاقات با اصحاب خود کسى را به سراغ آنها مى فرستاد و مى فرمود:صیروا الى موضع کذا و کذا ، و الى دار فلان بن فلان العشاء و العتمة فى لیلة کذا فانکم تجدونى هناک(2) ؛((بعد از وقت عشا در فلان موضع و فلان خانه در فلان شب جمع شوید که مرا در آنجا خواهید دید.))
با وجود همین فشارهاى سیاسى بود که حضرت نظام وکالت را دنبال نمود تا هم بتواند به نیازهاى مردم رسیدگى کند وهم از گرفتارى هایى که از ناحیه ملاقات ها براى مردم حاصل مى شد بکاهد.
در این موقعیت حساس ، امام زمان علیه السلام متولد شد. کسى که حجت خدا در روى زمین بعد از امام عسکرى علیه السلام خواهد بود. او دوازدهمین امامى خواهد بود که رسول خدا صلى الله علیه و آله وعده تولدش را داده که با ظهورش در آخرالزمان زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد. کسى که به جهت قیام غیرمترقبه اش نمى تواند بیعت کسى را بر گردن داشته باشد. آیا چنین امام نباید از ابتداى ولادت و حتى از هنگام به امامت رسیدن از دید عموم مردم و خصوصا سلاطین جور که در صدد قتل او بودند مخفى باشد؟ هر چند که در میان مردم است و با آنان زندگى مى کند قطعا باید این چنین باشد و گرنه بر خلاف مصالح کلى عالم خواهد بود.
پی نوشتها:
1- بحارالانوار ، ج 50 ، ص 269 ، ح 34.
2- بحارالانوار ، ج 50 ، ص 304 ، ح 80.
منبع : موعود شناسی وپاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی ، انتشارات مسجد مقدس جمکران

/ 0 نظر / 8 بازدید